Pühadele vastu minnes - kui teadlik oled oma ravimite ja alkoholi koostoimetest?
Tõenäoliselt oled seda hoiatust näinud ravimite kohta ka varem. Oht on reaalne. Alkoholi tarbimine koos teatud ravimitega võib põhjustada iiveldust ja oksendamist, peavalu, uimasust, minestamist või koordinatsiooni kaotust. Samuti võib see tekitada sisemist verejooksu, südameprobleeme ja hingamisraskusi. Lisaks nendele ohtudele võib alkohol muuta ravimi vähem tõhusaks või isegi kasutuks või muuta ravimi sinu kehale kahjulikuks.
Alkoholi ja ravimite koosmõju esineb mitut moodi. Alkohol võib olulisel määral suurendada ravimite imendumist, tugevdada nende toimet ning tuua esile ravimite ebasoovitavad kõrvaltoimed. Teisalt võib ravim suurendada alkoholi joovastavat toimet ning põhjustada alkoholi talumatust ja mürgistust ka vähese alkoholi tarbimisel - tugev uimasus, unisus, iiveldus, oksendamine. Raskematel juhtudel ka eluohtlik hingamise pidurdus ja kooma. Samuti mõjub alkohol halvasti mitmetele terviseseisunditele, mille jaoks ravimeid võtad. Koostoimetele on tundlikumad naised ning üle 65-aastased eakad inimesed.
Alkohol võimendab kindlasti rahustite, uinutite, krambivastaste ainete, opioidsete valuvaigistite kesknärvisüsteemi pidurdavat toimet, põhjustades segasust, tasakaalu- ja mäluhäireid ning halvemal juhul viia hingamise seiskumise ja koomani. Alkohol põhjustab uimasust ja pearinglust ka koos allergiaravimite antihistamiinikumidega nagu loratadiin, klemastiin, tsetirisiin jt. Ära tarbi alkoholi, kui oled joonud gripiteed. Alkoholi ei ole soovitav tarbida ka antidepressantidega, kuna alkoholi joovastav toime on sel puhul ettearvamatu tugevusega. Samuti halvendab alkohol haigusseisundit – süvendab depressiooni või ärevust, põhjustab ärrituvust, unehäireid ja otsustusvõimetust. Alkoholi tugevam toime kesknärvisüsteemile võib viia ka kukkumisteni ja suuremate traumadeni.
Südamehaiguste korral tugevneb vererõhuravimite toime, põhjustades pearinglust ja minestamist ning tõstes sellega taaskord kukkumise riski. Samuti soodustab alkohol südame rütmihäirete teket.
Antibiootikumikuuri ajal ja kolm päeva pärast ravikuuri lõppu metronidasooliga ei tohi alkoholi tarbida disulfiraamisarnase reaktsiooni tekke tõttu, mis sarnaneb tugevale alkoholimürgistusele, pohmelusele, sümptomiteks on iiveldus, oksendamine, peavalu, nahaõhetus, hingeldus, kuumatunne. Reaktsiooni tekkimisel on vajalik pöörduda esimesel võimalusel arsti poole.
Diabeetikud peavad kindlasti arvestama, et pärast alkoholi tarbimist on järgneval päeval suurem risk veresuhkru liigseks alanemiseks, võib esineda ootamatut südamepekslemist ja vererõhukõikumisi, iiveldust, oksendamist. Oluline on jälgida veresuhkru taset, tarbida tavalisest rohkem süsivesikuid ning vastavalt vajadusele korrigeerida insuliini annuseid.
Kindlasti ei tohi alkoholi tarvitada ravimitega, millel on maksatoksilised kõrvaltoimed (statiinid, antidepressandid, valuvaigistid), kuna alkohol vähendab maksa kaitsvate antioksüdantide hulka. Valuvaigistite puhul tõuseb alkoholiga koos ka haavandite ja verejooksude risk.
Lisaks otsestele koostoimetele vähendab alkohol vastutustunnet ning vajalike ravimite võtmine võib sootuks ununeda.
Seega vaata oma ravimite infolehest üle, kuidas suhtuda alkoholi tarvitamisse kui võtad ravimeid. Mõõdukus ennekõike ning pea meeles, et alati on võimalus valida peoõhtusse ka alkoholivabasid jooke.
Comentarios