top of page
Writer's pictureSilja Nellis

RavimiReede - külmetuse ravi

Updated: Nov 1

Ajal, kui täiskasvanud ning lapsed siirduvad taas tööle ja kooli/lasteaeda, hakkavad sagenema ka erinevad viirushaigused. Me paneme neid tähele ja nimetame rahvakeeli külmetushaigusteks. Kuigi külmetamine on soodustav tegur, ei pruugi haigestumisel külmetamisega otsest seost olla. Haiguse põhjuseks on nakatumine viirusega. Kergemini haigestume siis, kui meie immuunsus on langenud. Näiteks kehv toitumine, ülekoormus, vähene une kvaliteet, kroonilised haigused, ravimite tarvitamine, mis pidurdavad immuunsüsteemi tööd jm. Langenud immuunsuse korral ei tõrju organism nina või kurgu limaskestale jõudnud haigustekitajat piisava tõhususega ning see saab seal hoogsalt paljuneda.


Tavapäraselt on külmetushaiguste esimesteks sümptomiteks väsimus, pakitsev nina, aevastamine, nina tilkumine, kraapimistunne kurgus ja ärritusköha, peavalu, lihas- või liigesvalu. Võib lisanduda ka palavik.


Tavaline külmetushaigus on iseparanev ning ei vaja arsti sekkumist. Enesetunne paraneb paari päevaga ning üldjuhul möödub haigus 7 kuni 10 päeva pärast. Kui vaevused kestavad kauem, tasub võtta ühendust oma pereõe või -arstiga. Kindlasti ei vaja viirushaigused raviks antibiootikume. Antibiootikumid on tõhusad bakterite poolt põhjustatud haiguste ravis.


Siiski ei ole vaja külmetusega seotud vaevuste käes kannatada, vaid saab kasutada iseravimise võtteid.  


Kaebuste leevendamine:


Nohu – loputamine soolalahusega viib nina limaskestalt sekreedi ning puhastab nina ka viiruse osakestest. See vähendab nohisemist ja õhk käib taas ninast paremini läbi. Sooja tee joomine soodustab samuti nina puhastumist pannes nina tilkuma ning meid nina puhtaks nuuskama. Hügieeni hoidmiseks kasuta nuuskamiseks ühekordseid salvrätikuid.


Ninakinnisus – tugevat nina limaskesta turset alandavad raviainetega spreid või tabletid, samuti eeterlike õlidega ninaspreid. Raviainega spreide puhul tuleb kinni pidada soovituslikust kasutusajast, kuna vastasel juhul võivad need nina limaskesta kahjustada ning tuua kaasa ravimisõltuvuse ja pideva ninakinnisuse probleemi. Mõtle kindlasti läbi, millist spreid sa kasutad ning kui pikalt sa oled seda juba pihustanud. Juhul, kui avastad, et oled sattunud sõltuvusse, loobu sprei kasutamisest. Kui ninakinnisus on jätkuvalt väga häiriv, võta ühendust oma perearstiga, et leida just sulle vajalik lahenduskäik. Raviaineid sisaldavate tablettide puhul on aga mitmeid vastunäidustusi, mistõttu hoolimata sellest, et ravim on kergesti apteegist kättesaadav, peab hoolikalt hindama ega ühe ravimi kasutamine ei halvenda mõnda teist esinevat terviseseisundit. Näiteks südame- ja veresoonkonna haiguste puhul, diabeedi korral jne. Ninakinnisust soodustab ka ruumide madal õhuniiskus, mistõttu võib toas asetada radiaatorile märja rätiku või kasutada õhuniisutajaid.


Kurguvalu – peamiselt põhjustab valulikkust viiruse poolt tekitatud limaskesta kuivus ja paljastunud närvilõpmed. Selle vastu aitab niisutamine nt sage sooja tee joomine. Hoiduda aga kuuma tee joomisest, kuna see ärritab kahjustunud limaskesti. Kurguvalu leevendavad niisutavad ja kaitsekihti tekitavad imemistabletid. Tugeva kurguvalu puhul võib võtta ka valuvaigistiks paratsetamooli. Näiteks õhtul enne magama minemist, et tugev kurguvalu ei ärataks öösel üles.


Köha – viirused põhjustavad peamiselt ärritusköha. Selle leevenduseks juua sageli sooja teed ning soovi korral võib tarvitada kuivale köhale mõeldud siirupeid ning niisutavaid imemistablette ja köhakomme. Hästi rahustab limaskesti ka auruaparaadiga auru tegemine. Pärast viirushaiguse ägedamat faasi võib ärritusköha püsida veel paar nädalat.


Palavik – alla 38,5-kraadist kehatemperatuuri ei ole vaja alandada. Palavikuga kaotab keha rohkem vedelikku, mistõttu on soovitav rohkem juua ning süüa suppi, mida on ka kehal haiguse ajal kergem seedida. Kui sa juba tarvitad mõnda valuvaigistit, siis enne palavikualandaja võtmist konsulteeri kindlasti proviisoriga üle, millist ning mis annuses sa võtta võid, et ei tekiks teadmatusest ravimimürgistust ja ohtlikke koos- ja kõrvaltoimeid. Raseduse ja imetamise ajal tuleks eelistada paratsetamooli, kuid teatud juhtudel on lubatud ka ibuprofeen.


Valu – sobiva valuvaigisti valimiseks on oluline teada teisi kasutatavaid ravimeid ning esinevaid terviseprobleeme nt südamehaigused, neerufunktsioon, maksahaigused jt. Raseduse ja imetamise ajal tuleks eelistada paratsetamooli, kuid teatud juhtudel on lubatud ka ibuprofeen ja teised põletikuvastased valuvaigistid.


Enne ravimi võtmist veendu, et võtad õiget ravimit, õiges annuses, õigel viisil (nt toiduga või ilma), õige sagedusega ning on teada, milliseid koos- või kõrvaltoimed võib see sinu teiste ravimite ning haigustega anda. Siis tead ennast paremini jälgida ning probleemide ilmnemisel õigesti tegutseda.


Tervenemiseks on samuti oluline anda kehale puhkust, juua piisavalt vedelikke ning teiste inimeste nakatamise vältimiseks vähenda kontakte ja pese sageli sooja vee ning seebiga käsi.


Ravimikasutuses kindlustunde saamiseks võta minuga ühendust ning tule konsultatsioonile!

 

27 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


RAVIMINÕUSTAMINE OÜ     |     reg nr 16267509

+372 533 339 30

info@raviminoustamine.ee

Privaatsustingimused
Facebook:  Raviminõustamine

bottom of page