top of page
Writer's pictureSilja Nellis

RavimiReede – PÄIKE 🌞 ja ravimid 💊

Kas oled kuulnud, et mõned ravimid võivad muuta sinu naha päikese suhtes tundlikumaks ja soodustada päikesepõletust? 👀


Suve lähenedes päevad pikenevad, ilmad soojenevad ja päikesekiirgus muutub tugevamaks. Päikesekiirgus mõjub küll hästi meeleolule, kuid samaaegne ravimite kasutamine võib muuta naha UVA kiirguse suhtes tundlikumaks ning kiirendada päikesepõletuse teket või põhjustada lööbelist päikeseallergiat.


Need on päikese käes viibimisele tavapärased tagajärjed, mistõttu sageli ei osata nende teket tarvitatud ravimitega seostada. Siiski lisaks tekkinud ebamugavustundele suurendab iga kogetud päikesepõletus läbi rakukahjustuste ka riski nahavähi tekkeks tulevikus. Seega on oluline sellisele koostoimele tähelepanu pöörata ning võtta kasutusele ennetavad meetmed.


Ravimid võivad põhjustada fototoksilisust, mis väljendub minutitega tekkiva päikesepõletusena pärast liigset päikesekiirgust. Võivad lisanduda villid, naha kestendamine ja liigne pigmenteerumine.

Fotoallergiliste reaktsioonide ehk nö päikeseallergia korral on kaasatud ka immuunsüsteemi rakud ning see väljendub nahal kontaktdermatiidina. Lööve võib sügeleda ning levida ka nahapindadele, mis otsese UV-kiirgusega kokku ei puutunudki.


Laialdase kasutuse tõttu on levinumad valgustundlikkust põhjustavad ravimid valuvaigistid nagu ibuprofeen, ketoprofeen, diklofenak, naprokseen jt, mida kasutatakse nii tableti kujul kui nahale määritavate geelidena. Samuti allergiavastased ravimid ning taimedest näiteks naistepuna. Retseptiravimitest tõstavad päikesepõletuse riski mitmed vererõhuravimid, diabeedi- ja kolesterooli alandavad ravimid, rasestumisvastased ravimid, akne ravimid, antibiootikumid ning kasvajavastased ravimid. Reaktsioonide ilmnemisel ära jäta ravimit spetsialistiga nõu pidamata iseseisvalt ära! Küsi ka nõu, kuidas kahjustada saanud nahka õigesti hooldada.


Tõhusaim viis nahakahjustuste vältimiseks on riietus, mis katab võimalikult suure osa nahapinnast ning vähemalt 15 SPF-ga päikesekaitsekreemi kasutamine, mis tuleb nahale kanda vähemalt 15 minutit enne päikese kätte minekut. Lisaks peavad ravimite ja UV-kiirguse koosmõju arvestama solaariumikülastajad ning vajadusel vältima kokkupuudet kiirgusega.


Kui sul või sinu lähedasel on oma ravimitega seoses küsimusi tekkinud ning sa soovid vähendada ravimitega seotud riske, siis tule raviminõustamisele ja vaatame koos ravimid üle. Nõustamine toimub videokohtumise või koduvisiidi teel üle Eesti.

36 views0 comments

Recent Posts

See All

Σχόλια


RAVIMINÕUSTAMINE OÜ     |     reg nr 16267509

+372 533 339 30

info@raviminoustamine.ee

Privaatsustingimused
Facebook:  Raviminõustamine

bottom of page