Mida suitsetamine ja nikotiin kehaga teeb? Kas teadsid, et suitsetamine muudab ka ravimite toimet? Pole vast inimest, kes ei ole kuulnud suitsetamise kahjulikkusest. Eestis suitsetab 26% täiskasvanutest. Jaanuar on uue aasta algus ning uue algusena oma tervise eest hoolitsemisel tasub ette võtta ka suitsetamisest loobumine.
Nikotiini tarbimisel vabaneb neerupealistest adrenaliin. Adrenaliin ergutab, tõstab vererõhku, südame löögisagedust, kuid ühtlasi kitsendab südame artereid, muudab veresoone seina vähem elastseks ning halvendab verevooluga hapniku jõudmist südame lihastesse. Nikotiin koos vingugaasiga kahjustab veresoonte siseseinu ja muudab vereliistakud kleepuvaks, mistõttu tõuseb trombide tekke risk. Lisaks vähendab nikotiin hea ehk HDL-kolesterooli ja tõstab halva ehk LDL-kolesterooli taset veres. See soodustab veresoonte lupjumist ehk ateroskleroosi. Halvenenud verevool ja kõrgenenud trombirisk võib viia südameinfarkti ja ajurabanduseni. Lisaks südamehaigustele soodustab suitsetamine infektsioonide teket ja aknet. Nikotiin vähendab kõhunäärmes insuliini tootmist ja põhjustab kõrgemaid veresuhkru näitusid, tõstab insuliinresistentsust ja soodustab II tüüpi diabeedi kujunemist. Verevarustuse häired jalgades annavad valulikke krampe ning väsimustunnet jalgades.
Tubakasuitsus sisalduvad keemilised ained tekitavad kroonilisi kopsuhaigusi nagu astma ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ehk suitsetajate köha. Tekib krooniline õhupuudus, hingeldus ja köha. Samuti on 90% kopsuvähi juhtumitest seotud suitsetamisega. Suitsus sisalduvad kantserogeenid soodustavad ka teiste vähkide teket sh suuõõnevähki. Mürgise suitsu sissehingamisel jõuab osa sellest ka makku, esineb iiveldust ja maoärritust. Suitsetamisel väheneb mao kaitsevõime ka Helicobacter pylori vastu ning võivad tekkida maohaavandid.
Lisaks põhjustab suitsetamine impotentsust ja vähendab viljakust.
Nikotiini toimel vabaneb kehas ka dopamiin, tekitades mõnutunnet. See on põhjuseks, miks jäädakse nikotiinist sõltuvusse ja loobumine on raskem. Siiski tasub loobumine ette võtta. Hea põhjus loobumiseks on see, et tubakasuits ei kahjusta ainult suitsetaja, vaid ka ümbritsevate inimeste tervist. Lisainfot ja tuge suitsetamisest loobumiseks leiab veebilehelt www.tubakainfo.ee.
Suitsetamine halvendab paljude krooniliste haiguste olukorda ning erinevaid koostoimeid on tuvastatud ka suitsetamise ja ravimite vahel. Tubakasuits mõjutab ravimite imendumist, jaotumist kudede vahel, metabolismi ja eritumist organismist. Seetõttu muutub ravivastus ravimi toimele ning suitsetaja võib vajada ravimeid kõrgemates annustes. Seega, kui tarvitate ravimeid ning loobute suitsetamisest, võib olla ravimi toksilisuse ja kõrvaltoimete vältimiseks vajalik alandada ka teie ravimite annuseid. Suitsetamine mõjutab mitmete vererõhuravimite, verevedeldajate, antidepressantide, rahustite, oopioidsete valuvaigistite, rasestumisvastaste ravimite ja astma inhalaatorite toimet organismis.
Kui sul on oma ravimitega seoses küsimusi tekkinud ning soovid vähendada ravimitega seotud riske, siis tule raviminõustamisele ja vaatame koos sinu ravimid üle.
Comments